Přeskočit na obsah

Co je Dot Painting

Jde o antistresovou techniku, s jejíž pomocí se odreaguješ od problémů všedního dne, načerpáš energii, zbavíš se stresu, zharmonizuješ své tělo, zklidníš mysl.

Historie:
Dot malba je tradiční kreslící a malířská technika, která pochází z Austrálie, kde ji používali její původní obyvatelé Aborigincové. Podle nich se život skládá z přítomných okamžiků, bodů, tedy teček. Nám věčně uspěchaným Evropanům, kteří se neustále honí za nějakou vizí v budoucnosti nabízí trochu jiný pohled na svět, kdy si můžeme více vychutnat současnost, přítomný okamžik bez stresu.

Jde o určitý druh meditace, který klidní mysl a tělo staví do rovnováhy.
Prvky Dot malby jsou hlavně tečky, čáry, puntíky, kruhy, pruhy a spirály. Dříve se k tečkování využívalo stéblo trávy, klacíky, tyče, větve různých průměrů. Malovalo se na lidskou kůži, skály, kůru…. Mnoho obrazů tohoto druhu bylo skryto a považováno za posvátné.Tečkované obrazy mají velmi zvláštní kouzlo. Nejen pro diváka mají meditativní účinek, ale také pro umělce. Malba má velmi uklidňující účinek. Přivádí duši do rovnováhy.

Současnost:
V posledních letech si tato technika postupně získává více a více nadšenců pro svoji jednoduchost.
Je vhodná opravdu pro každého ať ženy, muže či děti. Skrývá se za ní obrovská síla léčivé, harmonizující energie. V dnešní době se začíná objevovat za dveřmi psychoterapeutických poraden ať už jako taková, často však v podobě malování mandal. Mandala je kruh, počátek, celistvost. Mandala léčí. Jedná se o něco, co nás převyšuje, na co náš jazyk nezná slova. Musíš prožít, abys pochopila.

Dot Painting je technika, při které nepotřebuješ umět malovat.

Dot Painting je:

Malování tečkou je cesta, jak se stát sebevědomým člověkem, který si je vědom sama sebe (je sebe-vědomý) a jak dosáhnout svých snů a cílů.

Dot Painting a děti
Na děti má malování tečkou velmi blahodárný a rychlý účinek. To proto, že nejsou tolik zatížené starostmi běžných dní a ještě si sebou nenesou tolik životních traumat. Uvolnění a otevření tedy nastupuje rychleji, než u dospělých jedinců.
Děti s ní velmi snadno dosáhnou uvolnění, učí se trpělivosti, soustředění, rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku, učí se samostatně rozhodovat, získávají sebedůvěru a nachází sebe hodnotu.

Když to vše sečteme = k tomu všemu odloženému stresu, načerpané energii, odpočinku ještě vytvoříme krásné obrazy.

K práci potřebuješ jen několik málo věcí, které jsou skladné a finančně nenáročné:
tečkovací pera, barvy, kružítko, pravítko (na kameny krejčovský metr), aquarelovou pastelku